قبرس شمالی کجاست ؟

 

قبرس شمالی ملقب به بهشت مدیترانه بخشی از جزیره قبرس در دل دریای مدیترانه می باشد و سالانه میزبان میلیون ها توریست از سراسر این کره خاکی هست. همچنین قبرس شمالی سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه می باشد که از شمال با ترکیه،. از جنوب با مصر، از شرق  با سوریه، از غرب با یونان دارای مرز دریایی می باشد.

شهر های قبرس شمالی

 

قبرس شمالی دارای شهرهای متعدد و دارای خاکی پهناور به مساحت ۳ هزار کیلومتر ۳۵۵ متر هست، اما چهار شهر آن اصلی و به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

فاماگوستا : شهری تاریخی و با بیش از ۲۰ هزار دانشجو، که در دسته شهرهای دانشجویی قرار می گیرد.

ایسکله : معروف ترین بخش قبرس شمالی به واسطه منطقه لانگ بیچ که ۲ بار در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴ به عنوان برترین منطقه سرمایه گذاری در دنیا توسط مجله آمریکایی فوربز انتخاب شد.

گیرنه : شهری توریستی و سرسبز که شما می توانید در آن هم زمان از منظره کوه و دریا لذت ببرید. جالب است بدانید اکثر لوکس ترین هتل های قبرس شمالی در شهر گیرنه قرار دارند.

لفکه : شهری زیبا با طبیعت های بکر که تا در این شهر چشم کار می کند باغ های مرکبات وجود دارد.

آب و هوای قبرس شمالی

 

یکی از جذابیت های قبرس شمالی، آب و هوای این جزیره بهشتی با ۳۰۰ روز آفتابی و هوای مدیترانه ای است. جالب است بدانید هوای این جزیره هرگز در تابستان به گرمی نقاط مشابه در ایران مثل کیش و شمال ایران و در زمستان زمان هیچ گاه هوا به زیر صفردرجه نمی رسد. پاییز و بهار این جزیره رویایی هم که بسیار مطبوع و آمیخته با نسیم های مدیترانه ای می باشد.

زبان مردم قبرس شمالی

 

زبان رسمی مردم قبرس شمالی ترکی استانبولی می باشد، اما به واسطه گره خوردن فرهنگ مردم قبرس شمالی با کشور انگلیس و حضورانبوه دانشجویان و توریست، به جرات می توان گفت ۹۰ درصد مردم قبرس شمالی به زبان انگلیسی مسلط هستند.

امنیت قبرس شمالی

 

شما تا زمانیکه به قبرس شمالی سفر نکنید، امنیت این جزیره را درک نخواهید کرد. میزان جرم و جرایم در قبرس شمالی آنقدر ناچیز هست که دادگاه های این کشور در تابستان تعطیل می باشد. این جزیره به حدی امن می باشد که شما در قبرس شمالی هرگز ملکی را با دیواری به بلندی بیش از ۱ متر نمی بینید. پلیس قبرس شمالی با کوچکترین جرایم هیچ گونه ترحمی ندارد و ممکن سر بی اهمیت ترین خلاف دچار دردسرهای بسیار بزرگی بشوید.

هزینه های زندگی در قبرس شمالی

 

با توجه به اینکه هزینه های زندگی در قبرس شمالی به لیر کم ارزش ترکیه هست، در بخش خورد و خوراک، پوشاک و مایحتاج اولیه تفاوت چندانی با ایران ندارد و نسبت به کشورهای اروپایی بسیار ناچیز می باشد. اما نکته مهم هزینه بالای انرژی و سوخت نسبت به ایران می باشد که در صورت داشتن درآمد در قبرس شمالی این مورد مرتفع می گردد.

تحصیل در قبرس شمالی

 

قبرس شمالی دارای دانشگاه ها و مدارس متعدد بین المللی معتبر می باشد که تحصیل در همه آنها به زبان انگلیسی صورت می پذیرد و شهریه های نسبتا معقولی در قبال کیفیتی که ارایه می دهند دریافت می کنند. اما تحصیل در مدارس دولتی رایگان و زبان تحصیل ترکی می باشد و به مراتب کیفیت مانند ایران تفاوت بین مدرسه های دولتی و غیر انتفاعی می باشد.

خودرو در قبرس شمالی

 

یکی از جذابیت های قبرس شمالی برای ایرانیان بحث خرید خودرو می باشد، زیرا در قبرس شمالی شما می توانید با یک چهارم قیمت خودرو در ایران صاحب بروز ترین خودروهای دنیا از تمامی برندهای خودروسازی دنیا باشید. نکته حایز اهمیت در قبرس شمالی در بخش خودرو برعکس بودن جهت فرمان خودرو و جاده ها در قبرس شمالی  می باشد. ضمنا برای رانندگی در قبرس شمالی شما تا قبل از گرفتن اقامت قبرس شمالی می توانید با گواهی نامه بین المللی رانندگی کنید اما پس از دریافت اقامت حتما باید گواهینامه رانندگی قبرس شمالی را دریافت کنید. یه نکته بسیار بسیار مهم نرخ به شدت بالای هزینه جرایم رانندگی در قبرس شمالی هست و هنگام رانندگی باید قانونمند باشید.

حداکثر سرعت رانندگی هم ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد.

واحد پول قبرس شمالی

 

واحد اصلی پول قبرس شمالی لیر ترکیه می باشد، اما معاملات ملکی و خودرو به پوند، دلار و یورو امکان پذیرهست. نکته قابل توجه این هست که شما در صورت نداشتن لیر در هر مکانی اعم از رستوران، سوپر مارکت، کافه و ... پوند، دلار و یورو خرج کنید.

فرهنگ مردم قبرس شمالی

 

اگر از ایرانیانی که به قبرس شمالی سفر کرده اند یا ایرانیانی که در این جزیره زندگی می کنند راجع به فرهنگ مردم قبرس شمالی سوال کنید، مطمعنا فقط این پاسخ را خواهید شنید : فرهنگ مردم قبرس شمالی بسیار به ایران نزدیک هست و مردمی به شدت خون گرم هستند.

محال هست با زندگی در قبرس شمالی غربت را حس کنید.

نحوه سفر به قبرس شمالی

 

شما به دو صورت می توانید به قبرس شمالی سفر کنید :

هوایی : برای سفر به قبرس شمالی ترانزیت در یکی از شهرهای استانبول و آنکار الزامیست، زمانیکه شما بلیط هواپیمای خود را از ایران به مقصد قبرس شمالی و فرودگاه ارجان خریداری می کنید، بلیط شما به صورت خودکار دو پروازی صادر می گردد، ابتدا یک پرواز به استانبول یا آنکار و پس از یک توقف کوتاه پرواز به قبرس شمالی، همچنین نگران چمدان هایی که در ایران تحویل داده اید نباشید، زیرا چمدان های شما به صورت خودکار بین پرواز ها جابجا می شود. ضمنا توصیه ما به شما انتخاب پرواز هایی هست که از مسیر ترانزیت آنکارا استفاده می نمایند، زیرا مسیر تهران تا آنکارا و آنکارا تا قبرس شمالی در مجموع حدود ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه از مسیر استانبول کوتاه تر هست.

زمینی : روشی که ما هرگز به شما توصیه نمی کنیم سفر زمینی به قبرس شمالی به روش زمینی هست، اما اگر علاقه مند به این روش هستید، ابتدا باید به شهر مرسین ترکیه سفر کنید و سپس با کشتی از بندر مرسین به همراه خودروی خود به قبرس شمالی سفر کنید.

مدارک جهت سفر و دریافت ویزا به قبرس شمالی

 

برای سفر به قبرس شمالی و دریافت ویزای این کشور شما حتما باید مدارک زیر را همراه داشته باشید، زیرا در صورت نقص مدارک پلیس فرودگاه قبرس شمالی، ۱۰۰ درصد شما را دیپورت خواهد کرد :

اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار

داشتن دعوتنامه رسمی و معتبر

رزرو محل اسکان

بلیط رفت و برگشت

همراه داشتن پول نقد کافی

فرودگاه جدید قبرس شمالی

 

با توجه به افزایش میزان توریست و مهاجرین در قبرش شمالی فرودگاه جدید این کشور در ۲۰ جولای ۲۰۲۳ به ارزش ۴۵۰ میلیون یورو و با همان نام ارجان در شهر لفکوشا افتتاح شد. افتتاح این فرودگاه قدمی رو به جلو و ارزشمند در راستای پیشرفت روزافزون قبرس شمالی خواهد بود.

روش های اخذ اقامت در قبرس شمالی

 

برای دریافت اقامت قبرس شمالی شما سه حق انتخاب دارید که می توانید نسبت به شرایط خود یک گزینه را انتخاب نمایید :

خرید ملک : با پرداخت حداقل ۳۰ درصد از ارزش ملک می توانید اقامت خود وکل اعضای خانواده را دریافت نمایید.

دانشجویی : با ثبت نام در یکی از دانشگاه های قبرس شمالی می توانید اقامت خود، همسر، پدر و مادر خود را تا پایان تحصیل اخذ نمایید.

ثبت شرکت :  با راه اندازی کسب و کار می توانید اقامت حداکثر ۵ نفر را بگیرید.

افتتاح حساب بانکی و سود سالانه در قبرس شمالی

 

شما پس از اخذ اقامت قبرس شمالی می توانید در یکی از بانک های قبرس شمالی حساب بین المللی خود را به تمامی ارزهای رایج دنیا افتتاح کنید. همچنین گرفتن کارت بانکی و کردیت کارت نیز یکی از مزیت های افتتاح حساب در قبرس شمالی می باشد.

سود بانکی در قبرس شمالی برای کسانیکه علاقه به داشتن سپرده های سودآور دارند بسیار جذاب می باشد، زیرا در صورت سپرده گذاری به واحد پول لیر سالانه می توانید بین ۴۵ الی ۵۰ درصد سود دریافت کنید و این سود ماهانه قابل برداشت می باشد.

بر خلاف سود چرب و نرم لیر ترکیه، به ارزهای پوند، یورو و دلار سالی ۱ الی ۲ درصد سود بیشتر تعلق نمی گیرد.